Cukier brzozowy – Ksylitol

ksylitol

Regularne stosowanie dużych ilości cukru powoduje, iż nie tylko sylwetka ulega pogorszeniu, lecz także ogólny stan zdrowia. Podwyższony poziom insuliny, szybsze niszczenie szkliwa i zębów oraz problemy żołądkowe powodują, iż powinno się ograniczyć jego przyjmowanie.

Jak pisze dr David Servan – Schreiber w książce „Antyrak” nasze geny rozwijały się w środowisku, gdy na osobę rocznie przypadały dwa kilogramy cukru( w miodzie.)Pod koniec XX wieku osiągnęło ono wielkość 70 kilogramów! Od dawna znany był fakt, że kobiety otyłe częściej zapadają na raka piersi. Z opublikowanych w styczniu tego roku badań wynika, że ma to związek z podwyższonym poziomem insuliny we krwi u pań otyłych. Wzrasta ona wtedy, gdy organizm musi przetworzyć dużo glukozy. Kiedy spożywamy cukier lub białą mąkę – substancje odznaczające się wysokim indeksem glikemicznym, nasz organizm uwalnia dawkę insuliny pozwalającą glukozie wniknąć do komórek, co powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi. Podczas wydzielania się insuliny uwalnia się też insulinopodobny czynnik, który stymuluje wzrost komórek.
Jednym słowem cukier odżywia komórki i sprawia, że rosną szybciej. Stanowi więc idealną pożywkę dla guzów. Potwierdzenie, że ludzie chcący chronić się przed rakiem powinni ograniczyć w swojej diecie spożycie cukru, można znaleźć w wielu publikacjach naukowych.

Doskonałą alternatywą i odpowiednikiem jest  cukier brzozowy znany pod nazwą  Ksylitol.Ten naturalnie występujący w przyrodzie słodzik dzięki swojej budowanie oraz właściwościom jest coraz częściej polecany nie tylko przez dietetyków, lecz również lekarzy.Wieloletnie badania naukowe potwierdziły, iż stosowanie ksylitolu zamiast cukru pozytywnie wpływa na stan całego organizmu.

Co daje stosowanie ksylitolu?
Spożywanie cukru brzozowego zmniejsza wydzielanie insuliny dzięki czemu procesy starzenia się opóźniają się,
przeciwdziała on otyłości,
ma mały indyks glikemiczny dzięki czemu może być spożywany przez diabetyków,
zwiększa przyswajanie wapnia co przeciwdziała osteoporozie,
wzmacnia szkliwo zębów zwiększając jego mineralizację,
hamuje zapalenia dziąseł i ozębnej,
zmniejsza łaknienie na węglowodany,
poprawia sprawność tkanek,
działa na jelita jak rozpuszczalny błonnik.

ksyl

Udowodnione zostały również niezwykłe właściwości ograniczania rozwoju pleśni, drożdżaków oraz szkodliwych bakterii występującym w jelitach (Helicobacter pylori, Candida albicans). Antybakteryjne działanie podnosi przede wszystkim odporność organizmu, a także może skutecznie zapobiegać bakteryjnemu zapaleniu płuc oraz oskrzeli w przypadku osób chorych na mukowiscydozę.

Ponadto ksylitol wspomaga organizm podczas usuwania wolnych rodników, dzięki czemu wpływa na sprawność wszystkich narządów oraz tkanek. Jednocześnie reguluje ilość glukozy oraz tłuszczów występujących w krwioobiegu.

Przeprowadzone badania potwierdziły, iż ksylitol nie posiada żadnych negatywnych właściwości, które byłyby toksyczne, bądź rakotwórcze. Jedynym skutkiem ubocznym stosowania tego związku jest początkowa biegunka oraz lekkie skurcze. Ustępują one jednakże bardzo szybko i po przyzwyczajeniu się organizmu, nie powtarzają się. Poprzez swoją strukturę ksylitol utrzymuje pH w ustach na odpowiednim poziomie, dzięki czemu po jego przyjęciu nie występuje efekt nieświeżego oddechu, jak to ma miejsce w przypadku zwykłego cukru.Ksylitol otrzymywany jest z drzewa brzozy.

Używanie cukru brzozowego zaleca się jako dodatku do potraw lub w postaci płukanek do nosa czy ust.

Sposób użycia:
Nie należy przyjmować zbyt dużej dawki od razu, gdyż organizm musi przyzwyczaić się do nowego produktu,  fińscy naukowcy początkowo  polecają stosowanie do 15 g Ksylitolu dziennie (3 łyżeczki),później  ilość można zwiększyć zastępując ksylitolem zwykły biały cukier buraczny.

ksylitolcukier