Gwóźdź do trumny

goździki zimowe

Ostatnie kilka tygodni męczyła mnie infekcja. Trzymała się z całej swej mocy, nie pozwalając mi na swobodny oddech. Szukałam na nią sposobu. I znalazłam…w kuchennej szafce. Przedstawiam Wam: GOŹDZIKI (przypominające małe gwoździe)– prawdziwy gwóźdź do trumny dla wszelkich paskudnych infekcji, grzybic i pasożytów! Nie przypominają różowych goździków, ale tak jak one są kwiatami. Przyprawa ta bowiem to nic innego jak nierozwinięte, ususzone pąki kwiatowe niewysokiego drzewa zwanego goździkowcem korzennym. Rośnie ono w klimacie tropikalnym, między innymi w Indonezji. Drzewa goździkowe osiągają do 20 metrów wysokości. Dojrzewają kilkanaście lat, a następnie owocują przez około pięćdziesiąt lat. Zamknięte, różowe pąki zbiera się jeszcze przed kwitnieniem, suszy się je na słońcu do uzyskania przez nie brązowej barwy. Goździki są jedną z popularniejszych przypraw jakie może kupić. W Indonezji goździki dodaje się nie tylko do potraw, ale również do papierosów i tabaki. Do Europy goździki sprowadzili kupcy arabscy już w VIII w.n.e.

Gozdziki

Właściwości tej przyprawy znane są już od ponad 2 tys. lat. Zapach goździków jest bardzo charakterystyczny – ma ciepłą, słodką, korzenną nutę. Całe goździki można dodać do kompotów, grzanego wina, ponczów, sosów owocowych i mięsnych. Pasują do marynowanej dziczyzny, wieprzowiny i baraniny. Razem z cebulą i liściem chrzanu poprawiają smak kwaszonej kapusty, dobrze komponują się także z potrawami z grzybów. Sproszkowaną przyprawę można dodać do pasztecików, pasztetów, farszu, potraw rybnych, spaghetti oraz do pizzy, grzanego wina czy też piwa. Jest nieodłącznym składnikiem bożonarodzeniowych ciast i ciasteczek.

goździki2

Wartości odżywcze zmielonych goździków (w 100 g/w 2.1 g, czyli łyżeczce)
Wartość energetyczna – 274/6 kcal
Białko ogółem – 5.97/0.13 g
Tłuszcz – 13.00/0.27 g
Węglowodany – 65.53/1.38 g (w tym cukry proste 2.38/0.05)
Błonnik – 33.9/0.7 g

Witaminy

Witamina C – 0.2/0.0 mg
Tiamina – 0.158/0.003 mg
Ryboflawina – 0.220/0.005 mg
Niacyna – 1.560/0.033 mg
Witamina B6  – 0.391/0.008 mg
Kwas foliowy –  25/1 µg
Witamina A – 160/3 IU
Witamina E – 8.82/0.19 mg
Witamina K – 141.8/3.0 µg

Minerały

Wapń – 632/13 mg
Żelazo – 11.83/0.25 mg
Magnez – 259/5 mg
Fosfor – 104/2 mg
Potas – 1020/21 mg
Sód – 277/6 mg
Cynk – 2.32/0.05 mg

Kwasy tłuszczowe

nasycone – 3.952/0.083 g
jednonienasycone – 1.393/0.029 g
wielonienasycone – 3.606/0.076 g
trans – 0.254/0.005

(Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference)

goździki3

No i przede wszystkim mają ogromny potencjał leczniczy. Antyseptyczne i przeciwbólowe właściwości goździków sprawiają, że podczas przeziębienia lub grypy szybciej dojdzie się do zdrowia. Goździki złagodzą ból gardła, kaszel  i udrożnią zatkany nos. W związku z tym w okresie jesienno-zimowych zachorowań warto sięgnąć po herbatę z goździkami i domowy syrop goździkowy(Łyżkę goździków gotuj przez 5 minut w pół szklanki wody, po przestudzeniu odcedź i zmieszaj powstały wywar ze 100g prawdziwego miodu) . Kilka gramów goździków dziennie wspomaga produkcję insuliny, a przy tym obniża poziom cholesterolu.Goździki pomogą w przypadku dolegliwości bólowych – wszystko dzięki zawartemu w nich eugenolowi, który ma właściwości lekko znieczulające. Wystarczy z 1/4 łyżeczki goździkowego proszku i jednej łyżeczki olejku cynamonowego sporządzić pastę, którą smaruje się czoło przy bólu głowy oraz inne bolące miejsca. Przy bólu zęba zalecane jest żucie goździka lub namoczenie waty w olejku goździkowym i przyłożenie do bolącego miejsca.Ssanie całych goździków usuwa z ust nieprzyjemny zapach. Podobno w czasie panowania dynastii Han poddani, nim stanęli przed obliczem cesarza, musieli włożyć goździki do ust, by zapach przyprawy zneutralizował przykrą woń z ich ust.
goździki4

Właściwości goździków:

  • przeciwbólowe (ból zęba, migrena)
  • antyseptyczne (jama ustna, przewód pokarmowy)
  • wspomagające trawienie
  • przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe (eugenol zwalcza wolne rodniki)
  • odświeżające oddech (np. po zjedzeniu czosnku)
  • oczyszczające
  • antystresowe (łagodzi stres, pobudza, niweluje nerwobóle)
  • odstraszające komary i mole

 

goździki7

  • Olejek goździkowy jest doskonałym środkiem anty-grzybiczym. Jest nawet zalecany w ramach leczenia kandydozy. Herbata z goździków, którą można zaparzyć z pączków goździka lub z olejku, jest często zalecana osobom cierpiącym z powodu tej dolegliwości. Olejek jest również przydatny do bezpośredniego zastosowania na grzybice skóry, takie jak dermatofitoza, czy grzybica stóp. Należy pamiętać, że olejek goździkowy ma zazwyczaj bardzo silne działanie, co może doprowadzić do tymczasowego dyskomfortu. Zbyt duże ilości mogą objawiać się toksycznym wpływem manganu na organizm. Olejek może być rozcieńczony lub stosowany poprzez dodawanie kropli do herbaty.
  • Co więcej, goździk ma antywirusowe i antybakteryjne właściwości. Może być stosowany przy przeziębieniach, kaszlu, a nawet „sezonowej” grypie czy półpaścu.
  • Jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem. W postaci olejku eterycznego goździki otrzymują ponad 10 milionów mikromoli w skali ORAC (zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze)! Większość innych przeciwutleniaczy jest oceniana w dziesiątkach tysięcy, w najlepszym wypadku osiągając maksymalnie kilkaset tysięcy.
  • W procesie produkcji olejku z pączków goździków wytwarza się koncentrat eugenolu, głównego aktywnego składnika obecnego w goździkach. Eugenol ma silne właściwości przeciwzapalne. Flawonoidy obecne w goździkach przyczyniają się również do wysokiego wyniku ORAC otrzymywanego z nich olejku eterycznego.
  • Odkryto, że goździki pomagają zapobiegać występowaniu cukrzycy u dorosłych przez potrojenie poziomu insuliny. Trudno o bardziej wydajne źródło manganu niż goździki. Mangan jest niezbędny dla metabolizmu, wspiera enzymy, zwiększa wytrzymałość kości, a także dodaje goździkom wysokiej wartości antyoksydacyjnej w skali ORAC.
  • Goździki są bogate w magnez, wapń, witaminy C i K. Również kwasów Omega-3 jest w goździkach pod dostatkiem, a także wielu fitoskładników, które wzmacniają układ odpornościowy.

goździki8

Kuracja przeciw pasożytnicza:

100 g siemienia lnianego, 10 g całych goździków. Oba składniki zmielić w młynku do kawy, dokładnie wymieszać. Zażywać rano na czczo . Pierwszego dnia 1 łyżkę, drugiego dnia 2 łyżki, trzeciego dnia 3 łyżki mieszanki popijając wodą. Następnie robimy trzy dni przerwy i powtarzamy kurację. Siemię lniane osłoni nam przewód pokarmowy i zneutralizuje martwe pasożyty.

Moim zdaniem warto częściej sięgać po goździki które kryją w sobie wiele cennych i pomocnych właściwości…

goździki9

Źródła:
http://naturalsociety.com/health-benefits-of-cloves-clove-oil/
http://naturalsociety.com/cloves-are-the-best-antioxidant-says-new-study/
http://naturalsociety.com/health-benefits-of-cloves-super-spice-healing/
http://www.elements4health.com/health-benefits-cloves.html
http://www.ars.usda.gov/services/docs.htm?docid=15866
http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenol
http://www.healingnaturallybybee.com/articles/anti1.php
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=69

 

Kochani, przypominam, że możecie przekazać mi swój 1% podatku na moją walkę z chorobą nowotworową i rehabilitację!
KRS: 0000270809 z dopiskiem(cel szczegółowy): Dmochowska3368
Proszę, pamiętajcie o mnie! Proszę o udostępnianie tej informacji.                               Z serca DZIĘKUJĘ!

 

7 myśli nt. „Gwóźdź do trumny

  1. Też uwielbiam goździki, zrobiłam ich zapas, gdyż zimową porą najlepiej je miec, a bywa, że nie można kupic.
    Często żuję goździka.
    Zazwyczaj piję z kawą zbożową, cynamonem i miodem. Rozgrzewająca pychota poranna.

    Dzięki Bogusiu za cenne informacje, nie wiedziałam, że aż tak dużo dobroci jest w goździku.

  2. Jak miło że Pani wróciła…troszkę było smutno i pusto na blogu….bez wpisów
    Bardzo się cieszę że forma już jest dobra!!!!
    I życzę (wraz z modlitwą) wspaniałego 2016!!!!
    Ja z kolei używam 4 gozdziki do herbatki rozgrzewająco-oczyszczającej z 2cm imbiru (posiekany); gotuje 5min i potem czekam aż ostygnie.
    Imbir poprawia wchłanianie i przyswajanie istotnych składników pokarmowych w organizmie, poprzez stymulację  wydzielania enzymów żołądka i trzustki.
    Zawiera chrom, magnez i cynk i działa silnie przeciwzapalnie.

    • Jak miło że Ktoś na mnie i moje wpisy czekał ?
      Dziękuję za życzenia i modlitwę ❤ Anno Mario, Tobie również życzę błogosławionego, radosnego i pięknego 2016 roku! ? I dziękuję za przepis ❤ Bardzo lubię imbir ? Pozdrawiam serdecznie, miło mi że mnie odwiedzasz ❤?

  3. Czy to ta przyprawa dodawana do grzanego piwa, tak smacznego w zimowe chłodne wieczory?:) Dzięki za ciekawy opis. Może uda się zastosować do jeszcze jakiś potraw w kuchni. Polecam też miód z cynamonem. Ma podobne dobroczynne działanie.

    • Tak Adamie, to jest ta sama przyprawa którą dodaje się do grzanego piwa i wina ? połączenie miodu i cynamonu -znakomite! Miło mi że do mnie zaglądasz ? Serdeczności ❤

  4. Taka niepozorna przyprawa z kuchennej szafki…a ileż wspaniałych, mało znanych, cennych właściwości! Dziękuję za informacje i życzę w nowym roku by Twój dom pachniał goździkami(odstraszając wszelkiej maści choróbska) a oczy cieszyły się urodą różowych goździków ?

    • Dziękuję Marku! Tobie również życzę wszystkiego dobrego w nowym roku. I zachęcam – używaj goździków ! Nie tylko w grzańcu… 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.