Statynę? Jabłko poproszę…

ja5

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego
porównali efekty spożywania
jednego jabłka dziennie z działaniem
statyn. Te ostatnie podawane są w celu
obniżenia poziomu cholesterolu we krwi
w ramach profilaktyki chorób sercowo-
-naczyniowych.
U osób starszych, powyżej 50. roku życia
statyny i jabłka w identyczny sposób
przyczyniają się do obniżenia cholesterolu.
Jabłka jednak nie niosą za sobą
żadnych efektów ubocznych, a ich smak
i naturalność są tylko bonusem! Dzięki
swojej zawartości błonnika oraz dużej
ilości kwercetyny, silnego przeciwutleniacza,
jabłko jest mocnym sojusznikiem
w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
ja4

Jabłka zawierają niewiele kalorii, ale są bogate w przeciwutleniacze i substancje włókniste. Dlaczego warto je zjadać codziennie?

Po pierwsze dodają energii. Zawierają fruktozę i inne węglowodany, które nie tak szybko przenikają do krwioobiegu. Mogą być spożywane bez ograniczeń przez sportowców. Zawierają witaminę C w zewnętrznej części miąższu i skórce (4-5 razy więcej niż w innych częściach owocu). Najlepiej zjadać je więc bez obierania!

Po drugie, jabłka chronią przed rakiem. Zawierają dużo przeciwutleniaczy – flawonoidów i polifenoli, które znacznie ograniczają rozrost co najmniej dwóch rodzajów komórek rakowych (w wątrobie i jelicie grubym).

Po trzecie, poprawiają trawienie. Jabłka są bogate w błonnik (2,5g na 100g miąższu), zawierają dwa rodzaje włókien (rozpuszczalne i nierozpuszczalne). Rozpuszczalny błonnik, czyli pektyna, wychwytuje niepożądane tłuszcze z krwioobiegu i ogranicza ich wchłanianie. Włókna te sprzyjają ochronie flory bakteryjnej w jelitach, działają osłonowo na komórki okrężnicy i poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Błonnik nierozpuszczalny natomiast stymuluje i przyspiesza pasaż jelitowy, zwłaszcza jeśli jemy jabłka nieobierane.

Po czwarte, jabłka pomagają obniżyć cholesterol. Zjadanie trzech jabłek dziennie obniża zły cholesterol (LDL) prawie o 10% w ciągu 2 miesięcy i zwiększa prawie 4-krotnie ilość dobrego cholesterolu (HDL).

Po piąte, jabłka ograniczają apetyt. Pektyny z jabłek stają się lepkim żelem w kontakcie z wodą, dlatego zjadając jabłko i popijając je szklanką wody, wypełniamy swój żołądek, co daje odczucie sytości. Opróżnianie żołądka jest spowolnione, a cukry i tłuszcze uwięzione w żelu z pektyn jabłek, są usuwane z przewodu pokarmowego.

Po szóste, jabłka są dobre dla kości! Najnowsze badania potwierdzają, że spożywanie bogatych w przeciwutleniacze jabłek i innych owoców może zwiększać gęstość kości. Dodatkowo jabłka są bogate  w składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia: potas, magnez, wapń.

ja1
W Norwegii opublikowano pod koniec 2012 badania prowadzone na ponad 3000 kobietach, które jednoznacznie potwierdziły, że regularne spożycie flawonoidów zwiększa gęstość mineralną kości udowej i kręgosłupa, zwłaszcza antocyjany i flawony (obecne w jabłkach).
Naukowcy z Teksasu badali związek pomiędzy spożyciem owoców a poprawą gęstości mineralnej kości w zależności od gatunku  (śliwki, owoce cytrusowe, jagody) i aktywnych składników owoców (likopen, flawonoidy, kwasy fenolowe, reveratrol, phloridzin i pektyny pochodzące z pomidorów, winogron, jabłek i owoców cytrusowych). Badania przeprowadzono in vitro u ludzi i zwierząt. Na tym tle dobrze wypadły jabłka mające znaczący wpływ na wzrost masy kostnej i wytrzymałości kości.                                               Mogą być polecane w profilaktyce osteoporozy.
Na uniwersytecie w Cambridge badano wpływ spożycia owoców i warzyw na mineralizację kości u młodzieży (16-18 lat), młodych kobiet (23-27 lat) i osób w wieku 60-83 lat. Zwiększenie spożycia owoców i warzyw miało pozytywny wpływ na pacjentów w każdej grupie wiekowej.

Myślę Kochani że nie muszę się więcej rozpisywać o wartościach                                        tak wydawało by się zwykłego jabłka.                                                                                   Są przecież nie tylko zdrowe, ale i po prostu smaczne. Wśród wielu odmian każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.                                                                        Sięgajmy po nie jak najczęściej! Smacznego! Na zdrowie!

ja3

źródło:1. Briggs ADM ,Mizdrak A, Scarborough P. A statin a day
keeps the doctor away: comparative proverb assessment
modelling study. BMJ 2013;347:f72672.   2.Senioractu.com

2 myśli nt. „Statynę? Jabłko poproszę…

  1. Zgadzam się prawie ze wszystkimi zaletami jabłuszek .Uwielbiam je i zjadam co dziennie najmniej 4-5 sztuk .Działanie jabłek na cholesterol jest nie samowite ,zły mam niski a dobry ponad normę 🙂 tylko nie działają na mój pasaż jelitowy ,który po mimo zjedzonych jabłek mam spowolniony (zespół jelita drażliwego ) ,ale to już chyba mój taki urok 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.