Chleba naszego….

 

chleb_wielo_3_848

Mój nowy sposób odżywiania wprowadził pewne ograniczenia w dotychczasowej diecie. I tak generalnie unikam pieczywa (białe usunęłam całkowicie) ale od czasu do czasu pyszny domowy chlebek z dodatkiem zdrowych składników ,upieczony samodzielnie – nie łamie tych reguł. Zapraszam do wypróbowania. Zachwyci Was jego smak, długo pozostaje świeży i zjada się do ostatniego okruszka…a przepis jest taki :

Domowy chleb z siemieniem lnianym na zakwasie

Do miski wsyp 2 szkl. mąki pszennej typ 650 (czyli białej),

dodaj 1,5 szklanki mąki orkiszowej,
dodaj 2,5 szkl. mąki żytniej typ 2000 (inaczej razowej),
dodaj 1 szkl. otrąb żytnich,
dodaj 0,5 szkl. płatków owsianych(mogą też być otręby owsiane)
dodaj 0,5 szkl. siemienia lnianego w całości i 0,5 szklanki siemienia zmielonego,
dodaj 0,5 szkl. nasion słonecznika,
dodaj 0,5 szkl. pestek dyni,
dodaj 2 płaskie łyżki soli.  Jeśli lubisz możesz też dodać 0,5 szklanki sezamu

chleb1
Powyższe suche składniki wymieszaj drewnianą łyżką.
Potem wlej do miski 4 szkl. ciepłej przegotowanej wody,
dodaj 0,5 słoiczka po dżemie zakwasu, zostawiając trochę zakwasu na dnie.
Wszystko ponownie dokładnie wymieszaj (nie trzeba wyrabiać).
Wyłóż do foremek. Jeśli chcesz upiec chleb w automacie do pieczenia chleba – wyłóż chleb do foremki z automatu ( pieczenie w foremce o wymiarach dł. 21,5/ szer. 12,5/ wys. 12,5 cm) Jeśli chcesz upiec w piekarniku – wyłóż ciasto chlebowe do posmarowanych olejem i wysypanych mąką dwóch krótkich keksówek (do 2/3 ich wysokości).
Wstaw foremki na 12 godzin do wyłączonego piekarnika. W tym czasie chleb wyrośnie (można tez postawić na słonecznym parapecie lub blisko ciepłego grzejnika).
Do słoiczka, w którym został na dnie zakwas, dodaj kilka łyżek wody i łyżkę mąki żytniej. Wymieszaj, odstaw do lodówki. Kilka godzin przed przygotowywaniem kolejnego chleba wyjmij z lodówki, dolej ponownie troszkę wody i dodaj łyżkę mąki. Wymieszaj. Użyj przy robieniu kolejnego chleba. Skąd wziąć zakwas? Możesz poprosić w pobliskiej tradycyjnej piekarni lub kupić na Allegro.Można też zrobic samemu – przepis znajdziesz w internecie np. tu :  http://smakowitychleb.pl/zakwas-jak-to-dziala/?gclid=COrm3unAi7gCFQpZ3god4VcAIA  Jeśli chcesz upiec chleb w automacie do pieczenia – po 12 godzinach włóż foremkę na napęd maszyny, ustaw program “pieczenie” i czas 70 minut. Gdy pieczesz w piekarniku nastaw temp. 160 C i włącz czasomierz na 70 minut (w tym czasie foremki są w piekarniku).
Po upieczeniu chleb delikatnie wyjmij z foremek na kratkę do studzenia i nakryj czystą ścierką. Odczekaj do całkowitego wystudzenia (jeśli przygotujesz chleb rano, wieczorem upieczesz- to kolejnego dnia będzie gotowy do jedzenia).

Smacznego!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

4 myśli nt. „Chleba naszego….

  1. Dla mnie tez zawsze zapach świeżego chleba będzie kojarzył się z dzieciństwem i rodzinnymi stronami. Nawet kiedyś próbowałam sama wyrobić ciasto, ale niestety wyszły grudki i nie dałam rady przygotować ciasta, bo mój stary robot kuchenny stawiał opór. Wiem, że roboty Philipsa mają taką funkcję, która właśnie służy do przygotowywania ciasta na chleb. To by mi wiele ułatwiło, tym bardziej, że mają tez dużą moc i nie ma problemu z wyrabianiem ciężkiej masy. Teraz te chleby w sklepach czasem nie mają nic wspólnego z prawdziwym polskim chlebem. A szkoda…

    • Doroto, ciasta na chleb z mojego przepisu nie trzeba wyrabiać , więc robot nie jest potrzebny. Przeczytaj uważnie przepis i spróbuj 🙂 jak pisze Maria – przepis sprawdzony i sukces gwarantowany 😛 pozdrawiam cieplutko…
      bogumiła

    • To fajnie, że akurat tutaj nie trzeba 🙂 Chociaż w niektórych przepisach to jest konieczne, więc ogólnie takie “wsparcie” w sprzęcie byłoby pomocne. Spiszę sobie potrzebne składniki i może w weekend spróbuję upiec 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.