DIETA,dzień 17

jedzenie20

Na dzień dobry wypijamy szklankę wody z łyżeczką miodu przygotowaną poprzedniego wieczoru,do której dodajemy rano sok z 1/2 cytryny i przygotowujemy codzienną porcję PASTY (przepis patrz DZIEŃ1)

ŚNIADANIE:

50g Chleb żytni

15g Szynka z indyka

70g Pomidor

PASTA

Robimy kanapkę ,do popicia proponuję świeżo wyciśnięty sok z marchewki z dodatkiem soku z  1/2 cytryny

II ŚNIADANIE:

50g Bułki Grahamki

30g Ser żółty (ulubiony)

50g Papryka czerwona

PASTA

150g Banan

OBIAD:

jajo1

JAJKA W KOSZULCE Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ

2 Małe jajka kurze

250g Fasolka szparagowa

łyżeczka oliwy

20g bułka tarta

Jajko wbić do miseczki tak by się żółtko nie rozlało.Do  litrowego garnka z wrzącą wodą wlać 2-3 łyżki octu,ostrożnie wlać jajka i gotować ok. 1,5 minuty.Wyjąć ostrożnie łyżką cedzakową.Podawać z ugotowaną fasolką opruszoną bułeczką zrumienioną na oliwie.

PODWIECZOREK:

30g Daktyle suszone

20g Orzechy włoskie

20g Słonecznik

150g Jogurt 2% tłuszczu

KOLACJA:

Koktail:3 łyżki siemienia lnianego zmielić,dodać 200g maślanki
100g lekko rozmrożonych truskawek (w sezonie oczywiście świeżych)lub innych owoców,2 łyżki oleju lnianego-zmiksować.(Taki napój należy wypić do 15 minut od przygotowania gdyż po tym czasie mielone siemie traci właściwości lecznicze)

WIELO2

W/w treści mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako forma konsultacji lekarskiej.
Zamieszczenie powyższych informacji ma na celu możliwie jak najpełniejsze wykorzystanie tego wyjątkowego produktu, jakim jest olej lniany.
Ani osoba publikująca niniejsze treści, ani jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy oraz jakiekolwiek skutki wykorzystania tychże informacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lignany lniane – nieznany skarb z nasion lnu

Lignany lniane to naturalne roślinne związki należące do grupy fitoestrogenów, których bogatym źródłem jest siemię lniane. Lignany wykazują wielokierunkowy, korzystny wpływ na zdrowie kobiet. Ze względu na zdolność do regulacji gospodarki hormonalnej są doskonałą alternatywą dla kobiet nie mogących spożywać izoflawonów sojowych lub produktów pochodzenia sojowego. Dodatkowo są silnymi przeciwutleniaczami, które pomagają chronić organizm przed miażdżycą i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wpływają także na aktywność enzymów międzykomórkowych, syntezę białek, działanie czynników wzrostu, podziały i różnicowanie komórek nowotworowych oraz proces angiogenezy.

Lignany należą do olbrzymiej grupy roślinnych związków określanych mianem fitoestrogenów, wśród których wyróżnia się trzy klasy: lignany, stilbeny i flawonoidy. Wśród flawonoidów najistotniejsze są trzy grupy: izoflawony zawarte głównie w soi (np. genisteina, daidzeina), lignany zawarte przede wszystkim w siemieniu lnianym (np. diglikozyd sekoizolaricirezinolu, matairezinol) oraz kumestany występujące w koniczynie (np. kumestrol). Fitoestrogeny, wykazują aktywność biologiczną podobną do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Po spożyciu, pod wpływem mikroflory jelitowej, ulegają przemianom enzymatyczno-metabolicznym w związki o budowie bardzo podobnej do estrogenów. Dzięki temu są jednymi z nielicznych występujących w przyrodzie związków mających zdolność regulacji poziomu estrogenów w organizmie. Kształtują pro- lub przeciwestrogenowe reakcje w tkankach reagujących na estrogeny, dzięki czemu w organizmie kobiet pomagają łagodzić skutki niedoboru bądź nadmiaru estrogenów. Zachwiania poziomu estrogenów w organizmie kobiet, zarówno ich niedobór jak i nadmiar, niosą ze sobą odczuwalne przez kobietę skutki objawiające się pogorszeniem stanu zdrowia i gorszym samopoczuciem jak również sprzyjają rozwojowi chorób hormonozależnych. Stąd też istotne jest, aby przez cale życie kobieta dbała o utrzymanie ich optymalnego poziomu.

Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się na przestrzeni życia, jest wrażliwa na szereg czynników i łatwo o jej rozchwianie. Zaburzenia poziomu estrogenów mogą mieć charakter niedoboru lub nadmiaru i obydwie sytuacje niosą zagrożenie dla zdrowia, którego nie wolno lekceważyć. Z uwagi na zdolność do regulacji poziomu estrogenów (uzupełniania niedoboru lub hamowania ich nadmiernej aktywności) lignany są nieocenionym uzupełnieniem diety kobiet w każdym wieku mających problemy z utrzymaniem prawidłowej gospodarki hormonalnej. Stanowią też doskonałą alternatywę dla kobiet nie mogących spożywać izoflawonów sojowych lub produktów pochodzenia sojowego.

Lignany są wiązane przez komórki różnych tkanek: piersi, macicy, przysadki mózgowej poprzez receptory dla estrogenów. Komórki ludzkie reagujące na estrogeny nie odróżniają estrogenów ludzkich od fitoestrogenów jakimi są lignany. Ze względu na podobieństwo budowy konkurują o miejsca receptorowe z estrogenami ludzkimi. Gdy cząsteczka lignanu zajmie miejsce na receptorze, estrogen nie może się już do tego miejsca przyłączyć. Gdy w organizmie jest niedobór estrogenów lignany w łagodny sposób uzupełniają ich działanie, a gdy jest ich nadmiar obniżają ich aktywność, gdyż mają o wiele słabsze działanie estrogenne. Lignany, działają zatem na komórki w taki sam sposób jak ludzkie estrogeny z tą różnicą, że o wiele łagodniej. Dzięki temu pomagają utrzymać równowagę hormonalną w organizmie oraz mogą re­dukować ryzyko wystąpienia różnych typów chorób hormonozależnych, m.in. nowotworów piersi, jajnika i macicy.

Ze względu na swoje właściwości lignany lniane są doskonałym uzupełnieniem diety dr Budwig, która jest stosowana w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. Dieta ta polega na przyjmowaniu dużych dawek oleju lnianego nieoczyszczonego bogatego w kwasy omega-3, których spożycie wymaga jednoczesnego przyjmowania antyoksydantów. Lignany lniane mające silne właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe i dodatkowo regulujące gospodarkę hormonalną są idealnym uzupełnieniem tej diety. Wykazano, że mają od 4 do 5 razy silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż powszechnie stosowana witamina E, uznana za jeden z najlepszych przeciwutleniaczy oraz witamina C. Ze względu na antyoksydacyjne właściwości amerykańska agencja do spraw leków i żywności FDA (Food and Drug Administration) zaleca spożywanie fitoestrogenów jako czynnika redukującego ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca i miażdżycę naczyń krwionośnych.

Lignany możemy znaleźć w wielu produktach roślinnych: pełnych ziarnach zbóż, owocach, warzywach, czerwonym winie, kawie, herbacie. Jednak najbogatszym ich źródłem jest siemię lniane. W roślinach lignany znajdują się w zewnętrznej okrywie zbóż – w tzw. warstwie aleuronowej, która znajduje się tuż pod zewnętrzną łuską nasienia zawierającą dużo błonnika, fityny i polifenoli. Ziarna pełne (nieobłuszczone) oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna (razowe pieczywo, razowe makarony, brązowy ryż) są więc o wiele bogatsze w lignany od produktów zbożowych uzyskanych z białej mąki wytwarzanej z ziarna obłuszczonego (pieczywa, makaronów, ciast). W standardowej diecie europejskiej spożycie owoców, warzyw i produktów z pełnych ziaren jest jednak na tyle niskie, że warto uzupełniać swoją dietę preparatami zawierającymi ekstrakty z nasion lnu standaryzowane na zawartość lignanów.

dr Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk

żródło:   http://oleofarm.pl/

 

 

 

2 myśli nt. „DIETA,dzień 17

  1. Ciesze sie ze znalazlem twoja strone, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w wyszukiwarce na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podlacz sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone google.
    Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
    pozdro

  2. Dziękuję Bogusiu za wiadomości o lignanach. Pomyślę o stosowaniu ze względu na moje najnowsze “osiągnięcia”, czyli skoki nastroju i ciśnienia związane z rozstrojonym układem hormonalnym. A jak czytam i oglądam Twoje menu, to aż chce mi się iść zaraz do kuchni.. 🙂
    Pozdrawiam Cię serdecznie:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.