DIETA,dzień 18

 

Bez tytułu1111

Na dzień dobry wypijamy szklankę wody z łyżeczką miodu przygotowaną poprzedniego wieczoru,do której dodajemy rano sok z 1/2 cytryny i przygotowujemy codzienną porcję PASTY (przepis patrz DZIEŃ1)

ŚNIADANIE:

50g Chleb żytni

100g Pomidor

10g Szczypiorek

150g Jabłko

PASTA

Kanapka z PASTĄ,pomidorem i szczypiorkiem,jabłko do schrupania

jedzenie52

II ŚNIADANIE:

50g Bułki Grahamki

30g Szynka z indyka

50g Ogórek

PASTA

150g Jabłko

OBIAD:

restauracja-lodz-placuszki-z-truskawkami

OTRĘBOWE PLACUSZKI

1 jajko
3 łyżki mieszanki otrębów (pszennych, żytnich, owsianych i orkiszowych)
2 łyżki serka twarogowego chudego
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
szczypta soli

Wymieszać wszystkie składniki. Smażyć na suchej patelni, do zarumienienia z obu stron. Najlepsze zaraz po przygotowaniu, jako podstawa do kanapek lub samodzielne danie np.z sosem truskawkowym lub na “ostro” z dodatkiem warzyw na patelnię i PASTY.

PODWIECZOREK:

7 sztuk Orzechy włoskie

30g Figi suszone

150g Jogurt 2% tłuszczu

KOLACJA:

Koktail:3 łyżki siemienia lnianego zmielić,dodać 200g maślanki
100g kiwi (lub innych owoców np jagód,malin,miękkiej gruszki itp),2 łyżki oleju lnianego-zmiksować.(Taki napój należy wypić do 15 minut od przygotowania gdyż po tym czasie mielone siemie traci właściwości lecznicze)

jedzenie01

W/w treści mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako forma konsultacji lekarskiej.
Zamieszczenie powyższych informacji ma na celu możliwie jak najpełniejsze wykorzystanie tego wyjątkowego produktu, jakim jest olej lniany.
Ani osoba publikująca niniejsze treści, ani jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy oraz jakiekolwiek skutki wykorzystania tychże informacji.

 

Lignany lniane – naturalna ochrona w okresie menopauzy

Czas okołomenopauzalny wiąże się z odczuwaniem przez kobiety przykrych dolegliwości. Nawet przez kilka lat przed i kilka lat po ostatniej miesiączce, czyli w okresie menopauzy, kobieta może odczuwać zlewne poty, uderzenia gorąca, wahania nastroju, niepokój i zakłócenia snu o różnym nasileniu. Ich przyczyną jest zmniejszanie się ilości estrogenów – żeńskich hormonów wytwarzanych przez jajniki. Organizm przyzwyczajony do pewnego poziomu estrogenów nagle zaczyna ich otrzymywać mniej. Jak w popchniętych kostkach domina, w organizmie pogłębiają się niekorzystne zmiany w procesach uzależnionych od estrogenów. W tym ciężkim dla kobiety okresie z pomocą mogą przyjść naturalne fitoestrogeny – lignany lniane, które w łagodny sposób uzupełnią niedobór estrogenów i pomogą złagodzić niekorzystne objawy menopauzy.

Estrogeny są hormonami płciowymi kształtującymi cechy żeńskie w organizmie kobiety: funkcjonowanie narządów rozrodczych (pracę piersi, macicy, jajników) i rozwój wtórnych cech płciowych (sylwetka, zachowania seksualne). Pod kontrolą estrogenów znajdują się także najważniejsze organy i szlaki metaboliczne: układ sercowo-naczyniowy, metabolizm kwasów tłuszczowych i cholesterolu (obniżają poziom „złego” LDL i podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL we krwi), układ nerwowy (m.in. regulują stany emocjonalne, nastrój, syntezę neurotransmiterów i białek sekrecyjnych), metabolizm kości oraz gospodarka mineralna organizmu (zapewniają odpowiednią wytrzymałość kości, zapobiegają obniżaniu ich gęstości i osteoporozie).

U dorosłej zdrowej kobiety w okresie rozrodczym estrogeny wytwarzane są głównie przez jajniki tuż przed owulacją oraz w połowie fazy lutealnej cyklu. Niewielkie ilości estrogenów wytwarzane są również przez korę nadnerczy. Z upływem lat ilość wytwarzanych przez organizm kobiety estrogenów maleje i rozpoczyna się okres przekwitania (klimakterium). W trakcie tego okresu jajniki przestają wytwarzać estrogen, co jest przyczyną wielu fizycznych oraz emocjonalnych przemian zachodzących w organizmie kobiety.

Menopauza jest okresem przejściowym od okresu rozrodczego do okresu starości i przypada zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. Spadek poziomu estrogenów powoduje objawy zespołu menopauzalnego, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierne poty (zwłaszcza nocne), bezsenność, drażliwość, pobudliwość nerwowa, obniżona koncentracja, bóle głowy, kołatanie serca. Oprócz wyraźnie odczuwalnych przykrych i utrudniających normalne funkcjonowanie objawów, w wyniku stałego niedoboru estrogenów, postępują inne, groźne dla zdrowia nieodczuwalne początkowo zmiany. Jednym z nich są zaburzenia w gospodarce lipidowej. Zwiększa się produkcja cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw. “złego”), a tym samym rozwija się miażdżyca. Niedobór estrogenów niekorzystnie wpływa na metabolizm i szybkość przemiany materii. Zmienia się sylwetka kobiety na skutek odkładania się tkanki tłuszczowej w obrębie bioder i ud. Obserwowane w tym okresie obniżenie sprawności fizycznej jest konsekwencją niekorzystnych zmian w gospodarce wapniowej wywołanej niedoborem estrogenów – zmniejsza się gęstość tkanki kostnej i może rozwijać się osteoporoza, a ta z kolei sprzyja złamaniom kości.

Należy pamiętać, że niedobór estrogenów, kojarzony zazwyczaj z menopauzą i wiekiem dojrzałym, może też dotykać młode kobiety, nawet przed 30 rokiem życia. Przykładem może być przedwczesne wygasanie czynności jajników i przedwczesna menopauza. Zmiany te mają poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne, gdyż rzutują na możliwość posiadania potomstwa. Przedwczesne wygasanie czynności jajników to stan związany z wtórnym brakiem miesiączki, hipoestrogenizmem i podwyższonym poziomem gonadotropin. Przyczyną tego zespołu może być chirurgiczne usunięcie jajników, zapalenie autoimmunologiczne gonad, leczenie onkologiczne: radioterapia miednicy i chemoterapia. W wyniku tych czynników dochodzi do stopniowego wygasania czynności hormonalnej jajników. Niedobór estrogenów powoduje zmiany zanikowe w narządach rodnych, a objawy tego stanu są podobne jak w okresie klimakterium.

Aby złagodzić lub wyeliminować niekorzystne skutki zmniejszonego poziomu hormonów w okresie naturalnego jak i przedwczesnego klimakterium, kobieta może (po uzgodnieniu z lekarzem) zdecydować się na terapię hormonalną, czyli przyjmowanie dodatkowych syntetycznych hormonów. Często jednak istnieją przeciwwskazania do stosowania tej terapii, gdyż może powodować poważne skutki uboczne. Terapii hormonalnej nie mogą stosować kobiety, u których stwierdzono raka piersi i błony śluzowej macicy, krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie, chorobę zatorowo-zakrzepową i niewydolność wątroby. Z tych względów skuteczną alternatywą jest terapia preparatami zawierającymi fitohormony – roślinne związki mające zdolność do naśladowania działania estrogenów.
Lignany wykazują wielokrotnie słabsze działanie estrogenne niż hormony, więc w łagodny sposób naśladują ich działanie nie powodując skutków ubocznych.

Lignany lniane doskonale łagodzą objawy neurowegetatywne występujące w okresie okołomenopauzalnym związane z niedoborem estrogenów takie jak: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, niepokój, wzmożona nerwowość, stany depresyjne, zawroty i bóle głowy. Przyjmowanie fitoestrogenów stymuluje dojrzewanie komórek nabłonka pochwy, co dodatkowo zapobiega zmianom zanikowym błony śluzowej. Dodatkowo uzupełnianie diety w fitoestrogeny chroni przed osteoporozą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wpływa na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko zakrzepów, które są główną przyczyną zawałów i udarów mózgu. Ponadto lignany lniane są doskonałą alternatywą dla kobiet nie chcących lub nie mogących izoflawonów sojowych lub produktów pochodzenia sojowego.

Niedobór estrogenów w organizmie kobiety niesie zagrożenie dla zdrowia, którego nie wolno lekceważyć. Uzupełnianie diety w lignany lniane nie tylko łagodzi niekorzystne objawy neurowegetatywne w okresie menopauzy, ale także niesie ze sobą dodatkowe korzyści: obniża ryzyko osteoporozy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

dr Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk

źródło:  http://oleofarm.pl/