DIETA,dzień 20

 

arbuz-koktajl-koszyczek

Na dzień dobry wypijamy szklankę wody z łyżeczką miodu przygotowaną poprzedniego wieczoru,do której dodajemy rano sok z 1/2 cytryny i przygotowujemy codzienną porcję PASTY (przepis patrz DZIEŃ1)

ŚNIADANIE:

60g Parówki z drobiu

50g Chleb mieszany pszenno-żytni

50g Papryka

PASTA

II ŚNIADANIE:

200g Activia do picia

50g Bułki Grahamki

30g Szynka drobiowa

50g Pomidor

PASTA

150g Marchew

Robimy kanapkę z PASTĄ,szynką i pomidorem.Marchewka do schrupania na surowo.

OBIAD:

gulasz z groszkiem

GULASZ Z INDYKA NA ZIELONO

120g Mięso z indyka

100g Groszek zielony

40g Kasza jęczmienna (sucha)

10g Olej rzepakowy/oliwa

Mięso pokroić w kostkę,podsmażyć na oleju,dolać bulionu lub wody,przyprawić i dusićdo miękkości.Pod koniec duszenia dodać groszek. Podawać z ugotowana kaszą.

PODWIECZOREK:

30 g Dynia,pestki

30g Śliwki suszone

250g arbuz lub duże jabłko/gruszka

KOLACJA:

Koktail:3 łyżki siemienia lnianego zmielić,dodać 200g maślanki
100g kiwi (lub innych owoców np jagód,malin,miękkiej gruszki itp),2 łyżki oleju lnianego-zmiksować.(Taki napój należy wypić do 15 minut od przygotowania gdyż po tym czasie mielone siemie traci właściwości lecznicze)

jedzenie02

W/w treści mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako forma konsultacji lekarskiej.
Zamieszczenie powyższych informacji ma na celu możliwie jak najpełniejsze wykorzystanie tego wyjątkowego produktu, jakim jest olej lniany.
Ani osoba publikująca niniejsze treści, ani jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy oraz jakiekolwiek skutki wykorzystania tychże informacji.

pluskwica

Pluskwica groniasta

Pluskwica Groniasta jest rośliną wieloletnią osiągającą do 1,5 metra wysokości. Roślina w stanie naturalnym występuje w Kanadzie i USA. W Europie spotykana jedynie na plantacjach, których za wiele nie ma

Pluskwica ma czarne korzenie i podwójnie pierzasto podzielone liście. Kremowobiałe kwiaty wyposażone są w 3-8 płatków i skupione w grona o długości dochodzącej nawet do 70cm. Kwiaty wytwarzają bardzo intensywny zapach, a ich owocem są mieszki.

W korzeniu pluskwicy groniastej występują glikozydy triterpenowe (aiteina, cimifugina, deoksyakteina), glikozydy gorczycowe (np ranunkulina, która podczas suszenia staje się anemoniną), żywice, garbniki, fenolokwasy, kwas salicylowy, izoflawony i substancje estrogenne.

Pluskwica groniasta przeciwko rakowi piersi

Skuteczność pluskiwcy groniastej (Cimicifuga racemosa) w znoszeniu przykrych dolegliwości związanych z menopauzą jest na przemian zachwalana i krytykowana. Wyniki wstępnych badań sugerują jednak, że ekstrakt z tej rośliny pomaga zapobiegać czemuś zupełnie innemu, a mianowicie nowotworom piersi.

Dr Timothy R. Rebbeck ze Szkoły Medycznej University of Pennsylvania przestrzega przed nadmiernym optymizmem i podkreśla, że testy działania pluskiwcy trzeba przeprowadzić na szerszą skalę.

Próbując sobie jakoś radzić m.in. z uderzeniami gorąca, przekwitające kobiety zażywają preparaty z roślin zawierających tzw. fitohormony. Poza pluskiwcą groniastą warto tu wymienić chociażby słodkie chińskie ziemniaki jam (inaczej pochrzyn), żeń-szeń, koniczynę łąkową czy dzięgiel chiński (International Journal of Cancer).

Lekarze chcieli sprawdzić, jak stosowanie ziołoleku wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi. Dlatego zebrali 949 pacjentek onkologicznych oraz grupę kontrolną 1524 zdrowych pań. Afroamerykanki nieco częściej używały preparatów z pluskiwcy niż kobiety rasy białej (odpowiednio 5 i 2% danej grupy). Okazało się, że u pań przyjmujących pluskiwcę ryzyko zachorowania na nowotwór piersi spadało o 61%!

Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że pluskwica hamuje wzrost komórek. Jest również przeciwutleniaczem oraz wywiera efekt antyestrogenowy. Niestety, nie jest wolna od działań ubocznych.

Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, że pluskwica groniasta, lub jakiś jej składnik, jest czynnikiem zapobiegającym rakowi piersi na drodze chemicznej — dodał Rebbeck.

Przeciwwskazania

Według badań brytyjskiej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA), preparaty z pluskwicy groniastej u niektórych osób powodują uszkodzenia wątroby. W sporadycznych przypadkach mogą być one poważne, dlatego zaleca się odstawienie preparatów ziołowych, gdy pacjent zauważy objawy uszkodzenia wątroby. Należą do nich utrata apetytu, zżółknięcie skóry i oczów, bóle górnej części żołądka, ciemna barwa moczu i uczucie zmęczenia.

Odwar z korzenia pluskwicy groniastej

Łyżeczkę korzenia pluskwicy groniastej należy zalać wrzącą wodą. Odwar gotować na małym ogniu pod przykryciem 25-30 minut.

źródło:    http://kopalniawiedzy.pl/pluskwica-groniasta-Cimicifuga-racemosa-fitohormony-nowotwor-piersi-menopauza-dr-Timothy-R-Rebbeck-jam-pochrzyn-zen-szen-koniczyna-dziegiel-chinski,2434