Likier rumiankowy

nalej

3 łyżki suszonego kwiatu rumianku (może być z herbatki w torebkach)
szklanka wódki
2 nieduże kawałki skórki cytrynowej bez albedo
2 łyżki jasnego miodu
Wszystkie składniki połączyć w litrowym słoiku, zamknąć i dobrze wstrząsnąć,
Odstawić do naciągnięcia na 3-4 tygodnie.
Odcedzić, przefiltrować i przelać do karafki

rumianek1

RUMIANEK
Rumianek jest cudownym ziołem działającym rozluźniająco na system nerwowy, jak i dobrodziejstwem dla układu pokarmowego. Charakteryzuje się cudownymi właściwościami. Jest doskonałym ziołem, z ogromnym spektrum działania. Był używany już setki lat temu. Rumianek dzięki swoim właściwo­ściom leczniczym korzystnie wpływa min. na mięśnie całego organizmu, umożliwiając ich rozluźnienie.

Osobom cierpiącym na zaburzenia układu pokarmowego zaleca się picie herbatki rumiankowej, która łagodzi napię­cia jamy brzusznej, pomaga również w łagodzeniu kolki u niemowląt, rozładowywuje gazy, uśmierza ból brzucha.

Poprzez regulowanie pracy jelit, rumianek pomaga w leczeniu zarówno rozwolnienia, jak i zatwardzenia. Rumianek znany jest od lat z łagodzenia wszelakich dolegliwości związanych z układem trawiennym, szczególnie jeśli chodzi o bóle żołądka związane z nerwowością, napięciem i stresem. Wpływa on też korzystnie na poprawę apetytu oraz przy­spiesza trawienie.

rumianek

Zauważono, że olejki lotne zawarte w rumianku pomagają w zapobieganiu wrzodów, oraz przyspieszają proces goje­nia się wrzodów już istniejących.
Dlatego też rumianek można stosować wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Właściwość olejków lotnych kreuje rumianek jako wspaniały, naturalny środek domowy na zapalenie żołądka, wrzody, oraz żylaki na nogach. Użyty zewnętrznie jest wspaniałym antyseptycznym lekiem na gojenie się ran, wrzodów, owrzodzeń, oparzeń. Parowe inhalacje poma­gają łagodzić astmę, gorączkę sienną, katar, zapalenie zatok. Rumianek w postaci kremu rumiankowego jest uży­wany na bolące sutki, w infekcjach dróg płciowych. Nasiadówki rumiankowe łagodzą hemoroidy i zapalenia pęche­rza moczowego.

Rumianek jest wysoce antyseptyczny, działający przeciwko bakteriom, między innymi dobry środek na pleśniawki (Candida albicans).

Herbatka rumiankowa pomaga w obniżeniu gorączki i może być podawana w czasie grypy, przeziębienia, bólu gar­dła i kaszlu.  Służy również do przemywania oczu, jest polecana przy takich skórnych chorobach jak egzema i grzybica.

Rumianek pomaga w łagodzeniu mdłości w czasie ciąży, relaksuje spazmy macicy, łagodzi bóle miesiączkowe, redukuje objawy menopauzy, przynosi ulgę w czasie: zapalenia sutka, przedmiesiączkowego bólu głowy, migreny.

Jako ogólny środek przeciwbólowy, rumianek może być stosowany na bóle głowy, migreny, bóle zęba, bóle ucha, bóle mięśni podczas grypy, nerwobóle, bóle reumatyczne.

rumianek6