Tłusty czwartek? Można zdrowo…

c

Tłusty czwartek dzień “rozgrzeszenia”chęci na coś słodkiego, tłustego(jak sama nazwa wskazuje) i niezdrowego. Tradycyjnie najczęściej wybieramy pączki.                                      Ja chcę dziś Was zachęcić do wprowadzenia nowych nawyków – możemy zachowując tradycję pokusić się na coś równie smacznego, ale nie obciążającego “naszego sumienia” bo zdrowego. Zresztą zobaczcie sami – po prostu pysznie i zdrowo!  Cudowne “słodkie grzeszki”  autorstwa Marka Zaremby. Ja się skuszę , a Wy?

c3

Torcik naleśnikowy z kremem jaglanym a’la nutella

Składniki na 10-12 naleśników:

maliny do dekoracji (mrożone)
100g pistacji

Do naleśników

2 jajka
2 szklanki mleka migdałowego lub innego dowolnego
1,5 szklanki mąki razowej
1 mała łyżeczka kurkumy
szczypta soli morskiej
1 łyżka cukru trzcinowego lub syrop klonowy (opcjonalnie)
2 łyżki masła klarowanego do smażenia

Do krem jaglano czekoladowego

100g orzeszków laskowych
80-100g gorzkiej czekolady 70%
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
12 daktyli bez pestek
400ml mleka migdałowego, kokosowego lub innego dowolnego
4 łyżki oliwy z oliwek
szczypta cynamonu
szczypta kardamonu mielonego (opcjonalnie) szczypta kurkumy

Przygotowanie:

Przygotuj naleśniki. Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe mieszamy w większej misce za pomocą miksera lub kuchenną trzepaczką. Ciasto powinno mieć niezbyt gęstą konsystencję. Na rozgrzanej patelni dodajemy masło klarowane i smażymy naleśniki z obu stron (naleśniki razowe wymagają nieco dłuższego czasu smażenia)

Jak przygotować jaglany krem?

Orzeszki laskowe upraż na suchej patelni i za pomocą ściereczki kuchennej pozbądź się brązowej skórki. Połam i rozpuść czekoladę na tzw. „kąpieli wodnej” z dodatkiem oliwy z oliwek. Mleko podgrzej w rondlu, dodaj daktyle, orzechy, kurkumę, cynamon, kardamon (opcjonalnie), ugotowaną kaszę jaglaną oraz rozpuszczoną czekoladę. Po chwili zmiksuj wszystko na gładki krem. W razie potrzeby dodaj więcej mleka lub kaszy jaglanej aby uzyskać kremową konsystencję.

Pistacje posiekaj drobno ostrym nożem.

Naleśnik smaruj kolejno każdy przestudzonym kremem jaglanym i posyp pistacjami, przekładając kolejnym i smarując tak samo. Na ostatni naleśnik dodaj trochę więcej kremu, ułóż maliny w kształcie serca i do jego środka wsyp delikatnie posiekane pistacje.

Zjedz torcik z ukochanym z wielką rozkoszą, bez najmniejszych wyrzutów;-)

cynamonki-z-kremem-jaglanym-ala-nutella-1-800x1195Cynamonki z jaglanym kremem a’la nutella

Cynamonki, to chyba moje ulubione ciastka drożdżowe, które szczególnie pamiętam nie tylko z czasów dzieciństwa, ale również z kilkuletniego pobytu w Bawarii, gdyż mieszkając w tej niezwykle malowniczej krainie, dość często raczyliśmy się ich wyjątkowym smakiem. Są tam zresztą bardzo popularne chyba we wszystkich piekarniach, kawiarniach i cukierniach. Jednak nic nigdy nie zastąpi drożdżowego ciasta zrobionego własnoręcznie w domu i to w dodatku z ekologicznej mąki, o której w przemyśle cukierniczym możemy obecnie wyłącznie pomarzyć. Niestety, jakość i pochodzenie mąki jest obecnie kontrowersyjna i zachęcam Was jak najczęściej do przygotowywania zdrowych, domowych wypieków.

Moim największym szczęściem jest, to że w tych wspaniałych słodkich grzeszkach mogłem po raz kolejny z powodzeniem przemycić kaszę jaglaną, której nie wyczuje nawet jej największy ignorant! Możecie więc śmiało np. w niedzielne popołudnie w atmosferze pełnej miłości zajadać się tymi wyjątkowymi jaglanymi drożdżówkami z całą rodziną, a w poniedziałek wasze dzieci zabiorą je z chęcią na szkolne śniadanie. Tym samym kasza jaglana zostanie zjedzona z rozkoszą wraz z konkretną garścią orzechów laskowych, gorzką czekoladą i daktylami, bez grama konserwantów! W ten prosty sposób z dodatkiem migdałowego mleka do moich cynamonek powstał właśnie błyskawiczny jaglany krem a’la nutella! Ten wyborny jaglany krem jest doskonały do smarowania naszych ulubionych naleśników lub orkiszowych bułeczek. Można go przechowywać bez problemu przez kilka dni w chłodnym miejscu lub lodówce. Przyznam, że moje dzieci go uwielbiają i znika błyskawicznie. Warto zapamiętać, że kasza jaglana w tym czekoladowym kremie doskonale balansuje słodycz daktyli i wzbogaca odżywczo te cudowne drożdżowe ciasteczka. Do mojego jaglanego kremu dokładam szczyptę kurkumy, której nikt nie wyczuje, a jak wiadomo ta niezwykle zdrowa przyprawa doskonale przekształca nadmiar śluzu i wspomaga trawienie cukrów w wątrobie.

Składniki na 2 duże blaszki ok. 28x24cm

2/3 szklanki suszonej żurawiny lub rodzynek
6 łyżek orzechów włoskich (opcjonalnie)
1 jajko do smarowania
2 łyżeczki cynamonu

Do ciasta:

6 szklanek mąki pszennej typu 650 lub 750
5 dag kostki drożdży surowych lub 14g suchych instant
1 szklanka mleka
3 jajka od szczęśliwej kury
6 łyżek drobnego cukru brązowego nierafinowanego
szczypta soli

Do kremu jaglanego:

80g gorzkiej czekolady 70%
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
100g orzechów laskowych
1 szklanka mleka migdałowego lub innego dowolnego
50g oliwy z oliwek
szczypta kardamonu
szczypta kurkumy
10 daktyli bez pestek

Przygotowanie:

W miseczce przygotuj zaczyn z drożdży, 2 łyżek cukru, 2 łyżek mąki i połowy mleka. Odstaw do wyrośnięcia, aby podwoiła się jego objętość. Do miski przesiej mąkę, dodaj sól, jajka, pozostały cukier i wlej resztę mleka oraz wyrośnięty zaczyn. Wyrabiaj ciasto aż zacznie odchodzić od ręki i odstaw do wyrośnięcia na min. 45 minut.

Przygotuj krem czekoladowo jaglany. Upraż orzechy laskowe na suchej patelni przełóż na kuchenną ściereczkę. Zwiń jeden koniec i pocieraj aż pozbędziesz się brązowej skórki. Rozpuść połamaną czekoladę w miseczce na tzw. „kąpieli wodnej” Daktyle zagotuj w mleku i po chwili dodaj ugotowaną kasze jaglaną. Do naczynia miksującego dodaj wszystkie składniki i zmiksuj na gładki krem. Dolej mleka w przypadku, kiedy krem będzie zbyt gęsty.

Posyp kuchenny blat lub stolnice mąką. Podziel ciasto na dwie części i uformuj z niego kulę. Każdą część należy rozwałkować na grubość ok. 1 cm. Posmaruj przestudzonym kremem i posyp cynamonem. Dodaj żurawinę lub rodzynki i pokruszone orzechy włoskie. Zwijaj w roladę rozpoczynając od góry. Pokrój zwinięte ciasto w roladę w plastry, ułóż na blaszce zachowując odstępy ok. 2-3 cm i pozostaw do urośnięcia. Następnie posmaruj roztrzepanym jajkiem. Przed pieczeniem możesz jeszcze posypać ciastka płatkami migdałów.

Pieczemy około 15 – 20 minut w temperaturze 180°C, w zależności od piekarnika.

c6

żródło: Marek Zaremba / http://gotujzdrowo.com/