Dieta Alleluja

dieta alleluja3

Komu do głowy przyszła taka struktura piramidy żywieniowej i dlaczego nasze dzieci są brutalnie indoktrynowane w szkołach? — pyta George Malkmus, założyciel Stowarzyszenia Hallelujah Acres promującego Dietę Alleluja. Na szczycie piramidy zabrakło tylko jednej rzeczy, mówi, pętli, na której moglibyśmy się szybko powiesić, by nie umierać powolną i bolesną śmiercią.

O piramidzie żywieniowej Malkmus mówi tak: „Oni chcieli, żebyśmy codziennie jedli od sześciu do jedenastu porcji chleba, płatków śniadaniowych, ryżu i makaronu. Nie zawracali sobie głowy tym, żeby nam powiedzieć, iż dopóki chleb ten nie będzie z pełnoziarnistych zbóż, ryż brązowy, a makaron z pszenicy z pełnego przemiału, to jedzenie takie będzie kompletnie bezużyteczne i o minimalnej wartości odżywczej! Poza tym wyżej wymienione pokarmy w ogóle nie powinny być naszym głównym źródłem pożywienia. W następnej kolejności zalecano nam spożywanie owoców i warzyw, ale nie dokonano rozróżnienia pomiędzy żywnością żywą a martwą. Czyż nie byłoby odpowiedzialne powiadomienie ludzi o tym, że surowe owoce i warzywa są najbardziej wartościowe? Następnie polecano nam mięso i nabiał — produkty kompletnie martwe. Zaś całą piramidę zwieńczyli tłuszczami, olejami i słodyczami (…) jakby ich spożywanie było w jakimś tam niewielkim stopniu dopuszczalne! (…) Mówiąc wprost, kazano nam stopniowo i systematycznie się zabijać za pomocą tego, co spożywamy”. I choć od kilku lat w USA obowiązuje poprawiona piramida żywieniowa1, która wyłącza słodycze, dodatkowo uwzględnia aktywność fizyczną i umiar, to jak podkreśla Malkmus, jest jeszcze wiele do zrobienia.

dieta alleluja4

Boży skalpel

Dieta Alleluja, którą George Malkmus oparł na biblijnym fundamencie z Księgi Rodzaju, opiera się na żywej żywności, a więc nieprzetworzonej, nierafinowanej i nieobrobionej termicznie (produkty gotowane stanowią jedynie 15 proc. posiłków). „Umieściłem dla was na ziemi wielorakie rośliny rodzące nasiona oraz różne gatunki drzew, których owoce zawierają nasienie. One będą dla was pokarmem”2 — taką instrukcję obsługi zostawił człowiekowi Bóg. Dlatego Dieta Alleluja jest powrotem do ogrodu Eden i wyklucza wszelką żywność, która — jak mówi Malkmus — ma oczy. Opiera się na surowych (i najlepiej ekologicznych) warzywach, owocach, nasionach i orzechach, a świeżo wyciskane soki warzywne stanowią jej bazę. „Taka dieta oddziałuje już na poziomie komórkowym, odblokowuje zasoby energetyczne organizmu i uruchamia tzw. odżywianie endegenne (wewnąrzkomórkowe) — tłumaczy lekarz Maciej Doruchowski, pozytwynie oceniając Dietę Alleluja. — Nasze ciało oczyszcza się z toksyn, aktywizuje się system immunologiczny i odblokowują się bloki enzymatyczne. Następuje zdecydowana poprawa stanu zdrowia, jakiej nie udaje się uzyskać przy pomocy żadnych farmaceutyków. Uruchomiony precyzyjny Boży skalpel usuwa osłabione komórki, a w ich miejsce powstają nowe, zdrowe”3.

Łatwo zauważyć, że niezależnie od tego, jak nazwiemy taki sposób żywienia: Dietą Alleluja, dietą raw food4 czy terapią Gersona, to zasada jest taka sama: jedz żywe i bez chemii, pij soki i szejki! We wszystkich tych przypadkach dominują surowe roślinne pokarmy. Taka dieta spełnia funkcję leczniczą i staje się czymś więcej — stylem życia. Ale Malkmus jest pierwszy, który takiej diecie dał wsparcie biblijne. Co ciekawe, zapoznał się nie tylko z biblijną propozycją stylu życia, ale w jego ręce wpadła też książka największej chrześcijańskiej reformatorki zdrowia Ellen G. White. Już sto lat temu pisała, że „zboża, owoce, orzechy i jarzyny stanowią dietę, jaką wybrał dla nas nasz Stwórca. Pokarmy te, przygotowane w jak najprostszy i najbardziej naturalny sposób, są najzdrowsze i najpożywniejsze”, więc „nie potrzeba aż tak dużo gotować”, a wręcz „byłoby dla nas lepiej, gdybyśmy mniej gotowali”5.
Przypadek Malkmusa

George Malkmus przekonał się do biblijnej diety z Edenu, gdy zmieniając sposób żywienia, pokonał śmiertelną chorobę. Ponad 30 lat temu wykryto u niego raka jelita grubego. Guz miał wielkość baseballowej piłki. „Tego” raka Malkmus znał doskonale — nieco wcześniej zabił jego matkę. Dyplomowana pielęgniarka ratunku szukała w medycynie, a jej syn obserwował, jak umiera w cierpieniach w asyście bezsilnych lekarzy. Teraz Malkmus miał 42 lata, był szczęśliwym człowiekiem mającym pod opieką swoją rodzinę i — jako duchowny — rosnącą wspólnotę parafialną. „Pytałem załamany: Panie, czemu akurat ja? Po prostu nie mogłem tego zrozumieć — pisze w swej książce Lecznicza Dieta Alleluja. — Dniami i nocami prześladowało mnie jedno uporczywe pytanie: co mam teraz zrobić? Zastanawiałem się, czy powinienem poddać moje ciało takim samym zabiegom medycznym, jakie stosowała moja matka. Jednak to, co ona przeszła i co ja obserwowałem, było po prostu straszne. Coś takiego nawet nie wchodziło w grę”.

Przypadek matki nie był dla Malkmusa czymś zupełnie nowym. „Będąc pastorem od 20 lat, zdarzało mi się czuwać przy łóżkach wielu chorych, obserwować niszczycielskie rezultaty chemioterapii, naświetlania i zabiegów chirurgicznych stosowanych podczas choroby nowotworowej. Co było jeszcze smutniejsze, prowadziłem również pogrzeby wielu z tych osób”. Malkmusowi jeszcze jedno nie dawało spokoju. Zauważył, że w wielu przypadkach nawet modlitwa niczego nie zmieniała (zrozumiał później, że podlegamy wszystkim prawom stworzonym przez Boga, tak grawitacji, jak i diety; jeśli odżywiamy nasze organizmy złym paliwem, ponosimy tego konsekwencje, tak samo jak mocno potłuczemy się, wyskakując przez okno, niezależnie od żarliwości naszych modlitw)6.

dieta alleluja

„Wszystko, co mogłem zrobić, to modlić się o jakąś wskazówkę”. Malkmus zwrócił się po poradę do znajomego, którego nazywał maniakiem zdrowia. Ten namówił go do podjęcia kuracji żywieniowej — przejścia na surowe owoce i warzywa oraz picie dużych ilości świeżego soku warzywnego. Choć wydało mu się to zbyt proste, brzmiało lepiej niż kuracja medyczna. „Z dnia na dzień przeszedłem z diety człowieka jedzącego przede wszystkim mięso, uwielbiającego pizzę, potrawy gotowane i przetworzone oraz słodkie desery na dietę składającą się wyłącznie z rzeczy podawanych na surowo i mnóstwa soku warzywnego”. Przez rok Malkmus wcinał surówki i pił do dwóch litrów soku dziennie. „W czasie krótszym niż rok mój guz zniknął zupełnie. Po prostu malał i malał, aż w końcu go nie było. Ale to nie wszystko! W przeciągu mniej niż jednego roku przestały mi doskwierać również wszystkie inne moje wcześniejsze dolegliwości! Hemoroidy, hipoglikemia, poważne alergie i problemy z zatokami, nadciśnienie, zmęczenie, pryszcze, przeziębienia, grypa — a nawet przykry zapach potu i łupież — zniknęły zupełnie! Byłem całkowicie uleczony!”.Malkmus doświadczył uzdrowienia na jeszcze jednym polu. Do 42. roku życia, zanim rozpoczął Dietę Alleluja, z powodu pogarszającego się wzroku musiał trzy razy wymieniać okulary na silniejsze. Po roku stosowania diety surowych roślin okulista znów zmienił mu okulary — tym razem na słabsze, bo wzrok się poprawił. „Zanim skończyłem 65 lat, trzykrotnie zmieniałem okulary na coraz to słabsze i obecnie, gdy piszę te słowa, mając ponad 70 lat, nie potrzebuję już żadnych okularów ani do patrzenia na odległość, ani do czytania” — podsumowuje.

Równie budujące jest doświadczenie żony Malkmusa, Rhondy. Gdy poznali się na prowadzonym przez niego seminarium zdrowotnym, nosiła ubrania w rozmiarze XXL i była niemal sparaliżowana z powodu zapalenia stawów. Po roku stosowania Diety Alleluja zaczęła nosić sukienki w rozmiarze M (schudła 40 kilogramów) i skończyły się problemy związane ze stawami. „Wyleczona została nawet jej zwyrodnieniowa choroba kręgosłupa — rezultat przebytego w wieku lat siedmiu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych” — pisze Malkmus. Kręgosłup Rhondy zregenerował się całkowicie, co potwierdziło prześwietlenie, w czasie krótszym niż dwa lata od momentu zmiany stylu życia7.

dieta alleluja2

Malkmusowie założyli chrześcijańskie Stowarzyszenie Hallelujah Acres, które za cel postawiło sobie nauczanie o zdrowiu z perspektywy biblijnej. Wykształciło się tu już sześć tysięcy doradców zdrowotnych działających na terenie 39 krajów. Uczą wszystkich, że oryginalna Boża recepta z Księgi Rodzaju 1,29 jest doskonałym planem Najwyższego dla prawidłowego żywienia człowieka. Na przestrzeni 30 lat dziesiątki tysięcy ludzi przyjęły te zalecenia i doznały zaniku niemal wszystkich chorób przewlekłych, pisze Malkmus. Świadectwa te, w które obfituje jego książka oraz wydawany przez stowarzyszenie biuletyn, są niezbitym dowodem na to, że Dieta Alleluja działa. No bo któż zna nas lepiej niż nasz Konstruktor?
Cywilizacja eksperymentów chemicznych

„Jeżeli przechodzimy od spożywania żywności martwej, przepełnionej toksynami, do zaplanowanej przez Stwórcę diety opartej na żywej żywności, to to samo, co z moim wzrokiem, dzieje się z całą strukturą komórkową organizmu” — podkreśla Malkmus. Za pomocą najlepszego budulca ciało zaczyna się rekonstruować. Komórka po komórce organizm zastępuje stare komórki nowymi i silniejszymi. Pozostaje tylko wykrzyknąć w zachwycie za psalmistą: Panie, stworzyłeś mnie tak cudownie!8.

dieta alleluja 6

Bóg umieścił w naszych ciałach superinteligentny mechanizm leczący — potężny układ immunologiczny, doskonalszy niż nauka jest w stanie wytworzyć. Wszystko, co należy zrobić, to zapewnić mu warunki sprzyjające zdrowieniu. Tymczasem robimy odwrotnie. Nasza cywilizacja stała się jednym wielkim eksperymentem chemicznym, obejmującym chemiczne nawożenie roślin, spryskiwanie jej chemikaliami dla ochrony przed owadami, chemiczne konserwowanie żywności w celu wydłużenia okresu jej przydatności do spożycia, chemiczne poprawianie jej smaku i chemiczne uzyskiwanie dla niej bajecznych kolorów. I gdy w wyniku obróbki żywności wszelkie składniki odżywcze ulegną zniszczeniu, wzbogacamy ją chemicznie sztucznymi witaminami i minerałami nieorganicznymi. Nic dziwnego, ze po latach sycenia się karmą Frankensteina nasze organizmy odmawiają posłuszeństwa. Wtedy z pomocą idzie nam nauka — przemysł farmaceutyczny dostarcza nam jeszcze więcej substancji chemicznych, aby przedłużyć Boże tchnienie życia, którego nie jest w stanie nawet zrozumieć. W ostateczności, jak pisze Malkmus, „przy pomocy płytek naładowanych prądem o wysokim napięciu lekarz uderza w serce pacjenta, którego tętnice zostały zapchane przez śmieciową żywność, a nowoczesna medycyna pieje z zachwytu: Żyje! Żyje! Brawa dla nauki!”.

Czy Bóg chciał, żebyśmy cierpieli z powodu szalejących epidemii zawałów serca, raka, cukrzycy i innych chorób? A może po prostu zgubiliśmy właściwą drogę, jedząc rzeczy dla nas nieprzeznaczone, a potem oddając się w ręce koncernów farmaceutycznych lub wznosząc modlitwy z prośbą o cud? Ale „gdy walą się fundamenty [paliwo dla organizmu], cóż może zdziałać Sprawiedliwy?”9. Czyż nie mówił, że „co człowiek sieje, to i żąć będzie”?10. Jak mamy „chwalić Boga w ciele naszym”11 zatrutym martwą żywnością?

dieta alleluja7
Wzorowy uczeń alchemika

Malkmus chciał być dobrym pasterzem dla swojej owczarni. Jego mottem były słowa matki: „Kiedy chorujesz, idź do lekarza i rób to, co ci powie”. Zachęcał więc każdego, by tak robił. „I znowu łapałem się na tym, że modlę się do Boga, aby Ten obdarzył lekarzy mądrością w kwestii wyboru właściwych leków dla moich parafian! Cóż za ignorancja! Cóż za wzorowy uczeń alchemika!” — podsumowuje i dodaje, że podczas czteroletnich przygotowań do posługi duszpasterskiej nie miał nawet jednego wykładu, jak sprawować tę posługę wobec żywych, gdy zachorują, za to gdy chory już umarł, wiedział co robić, bo przecież nauczono go, jak odprawiać pogrzeb. Ale gdy chował 23-letnią matkę dwójki dzieci, ofiarę raka piersi, miał problem. „Co pastor powinien powiedzieć w takiej sytuacji? Cóż, taka po prostu była wola Boża? Nie! Przecież ani nie jesteśmy z kamienia, ani też nie pozbawiono nas uczuć. Zamiast tego mówimy: W żaden sposób nie da się tego pojąć i że teraz wprawdzie widzimy jakby w zwierciadle, niejasno, lecz któregoś dnia, kiedy trafimy do Nieba, zrozumiemy to wszystko. To było najlepsze, co mogłem zrobić, i jest to najlepsza rzecz, jaką większość duchownych może zrobić dzisiaj. (…) Gdybym tylko wiedział wówczas to, co wiem teraz, to głęboko wierzę, że wielu z tych ludzi, których pogrzeby prowadziłem, mogłoby nadal żyć i chwalić Boga”.

Jak większość ludzi, którzy doświadczają leczniczej mocy diety, Malkmus obrusza się na metody współczesnej medycyny stosowane w chorobach cywilizacyjnych: „Ci alchemicy powinni zaprzestać zgłębiania tajników farmakologii, a rozpocząć studia nad biologią odżywiania!”. Co ciekawe, na to samo zwracała uwagę wspomniana Ellen White. „Jeśli wam zależy na życiu, powinniście jeść proste pokarmy, przygotowane w prosty sposób i więcej gimnastykować się. (…) Lecz zatruwanie się lekami należy zaniechać, albowiem one nie tylko nie leczą choroby, lecz osłabiają organizm, czyniąc go podatniejszym na nie” — pisała w kontekście chorób wywołanych złymi nawykami żywieniowymi12.

Autumn's Bounty
Ścieżka Boga — żywa żywność

Malkmus zachęca do prostego eksperymentu. Żeby zrozumieć różnicę między żywą i martwą żywnością, weźmy pięć surowych marchewek. Z jednej odetnijmy od korzenia ponadcentymetrowy kawałek i włóżmy do płytkiego naczynia z wodą. Będzie rosnąć, bo wciąż jest w postaci żywej. Zróbmy to samo z pozostałymi marchewkami, ale najpierw jedną ugotujmy w wodzie, drugą na parze, trzecią w piekarniku, czwartą w mikrofalówce. Odcięte części tych marchewek nie będą rosnąć. Dlaczego? Bo są martwe. Wysoka temperatura zabiła w nich siłę życiową — enzymy.

W ogrodzie Eden Bóg objawił, że wszystkie stworzenia (włączając w to ludzi) zostały zaprojektowane, by czerpać energię bezpośrednio z życia roślinnego — żywego pokarmu. Ale my nauczyliśmy się gotować oraz w inny sposób zabijać większość naszej żywności. Obecnie ozdabiamy to jeszcze chemicznymi dodatkami, a potem pytamy, dlaczego chorujemy. Obróbka termiczna niszczy enzymy, które mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych (w temperaturze 41,7 stopni Celsjusza enzymy zaczynają się rozkładać i umierać), powoduje denaturację białek (w 70 stopniach Celsjusza struktura molekularna białka zmienia się całkowicie), karmelizację cukrów, obniża zawartość i przyswajalność witamin i minerałów (utrata nawet 97 proc. witamin rozpuszczalnych w wodzie i 40 proc. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach; z uwagi na to, że niektóre składniki, np. beta-karoten czy likopen, organizm przyswaja łatwiej z pokarmów gotowanych, Dieta Alleluja uwzględnia w 15 proc. pokarmy gotowane), zmienia zdrowe kwasy tłuszczowe cis w rakotwórcze kwasy trans. Gdy w latach 20. ub. wieku w ogrodach zoologicznych zaczęto karmić zwierzęta gotowanym mięsem, zaczęły one masowo chorować i umierać. To samo dzieje się obecnie z ludzką populacją. Choroby, które wcześniej uważano za dolegliwości wieku podeszłego, atakują już dzieci. Nie bez przyczyny nazwano je cywilizacyjnymi. Nasza cywilizacja truje się martwą, toksyczną żywnością i umiera. Ale jest dobra nowina! Dieta Alleluja może odwrócić skutki choroby i przywrócić życie w obfitości. Tak jak zaplanował to dla nas Bóg.

dieta alleluja1

Katarzyna Lewkowicz – Siejka /www.znakiczasu.pl
1 Zob. www.MyPyramide.gov.
2 Rdz 1,29.
3 Maciej Doruchowski jest konsultantem polskiego wydania książki G. Malkmusa.
4 Zob. Superodżywianie, w: „Znaki Czasu” 7-8/2010.
5 Ellen G. White, Chrześcijanin a dieta.
6 Podobnie wypowiedziała się Ellen G. White: „Bóg nie będzie czynił cudu w celu zachowania od choroby tych, którzy stale naruszają prawa zdrowia” (tamże).
7 Choć artykuł skupia się na kwestiach żywieniowych, Dieta Alleluja obejmuje również inne elementy zdrowego stylu życia jak: aktywność fizyczna, odpoczynek, czysta woda, świeże powietrze, światło słoneczne, zaufanie Bogu.
8 Ps 139,14.
9 Ps 11,3.
10 Ga 6,7-8.
11 1 Kor 6,20.
12 Ellen G. White, dz. cyt. Oczywiście istnieją choroby, które wymagają specjalistycznej pomocy lekarza i terapii farmaceutykami. Jednak w dziedzinie chorób przewlekłych takie metody zwykle nie niosą uzdrowienia.

2 myśli nt. „Dieta Alleluja

  1. Bogusiu, dziękuję za to info. Polecam Twoją stronę znajomym – bo można tu znaleźć wiele ciekawych informacji. Cieszę się, że mimo trudnych doświadczeń żyjesz z pasją, a ostatnio nawet piszesz bajki…jak dla mnie przepiękne… 🙂

    • Dziękuję Marku za dobre słowo, miło mi że uważasz mój blog za interesujący. 🙂 Cieszę się, że podobają Ci się moje bajki i że polecasz moją stronę znajomym 🙂 Pozdrawiam i zapraszam!

Możliwość komentowania jest wyłączona.