Wiosna! Wyjdź na spacer…

 • toffi i ja
 • David SERVAN-SCHREIBER:

  Na pierwszy miejscu należy postawić konieczność odnalezienia w sobie wewnętrznego spokoju i zachowania go za pomocą medytacji lub ćwiczeń pracy serca. Najważniejsza jest równowaga wewnętrzna, która redukuje do minimum źródła stresu. Na drugim miejscu stawiam aktywność fizyczną,
  której wagi nigdy nie można przecenić. I na równi z nią pożywienie.

Oto słowa autora słynnego na całym świecie poradnika Antyrak. Nowy styl życia.   Davida zna przynajmniej milion ludzi. W tylu bowiem egzemplarzach rozeszła się napisana przez niego książka – antynowotworowy manifest, która dała mu wielką sławę. Antyrakowa filozofia oraz zalecenia profilaktyki przeciwnowotworowej stworzone przez Davida mieszczą się w tych kilku zalecaniach. Stanowią one fundament profilaktyki przeciwnowotworowej, i co ważne – mogą być stosowane przez każdego z nas!

dieta

Rak jest podstępnym wrogiem, który zaskakuje człowieka w środku życia i każe wierzyć, że jesteśmy wobec niego bezradni. W rzeczywistości wiele przyczyn powstawania raka ma związek z naszym stylem życia. Fakt ten oznacza szansę dla każdego z nas – wszyscy możemy samodzielnie i czynnie przeciwdziałać zachorowaniu. Najlepszą ochroną przed rakiem jest bowiem połączenie świadomego antyrakowego odżywiania, regularnego zażywania ruchu, wystarczającej ilości odpoczynku oraz radości życia. Przewidywania naukowców na temat zachorowań na nowotwory są niepokojące: na świecie do 2030 roku liczba chorych na nowotwory wzrośnie aż o 75%. Czy można jakoś temu zapobiec? Wydaje się, że tak. Specjaliści podkreślają, że nasze zdrowie aż w 60% zależy od naszego stylu życia. Rak to nie tylko kwestia genów. Wiele badań jednoznacznie potwierdziło zależność między aktywnością fizyczną a zdrowiem i ograniczeniem ryzyka zachorowania na wiele typów nowotworów złośliwych. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, raka piersi, raka trzonu macicy i raka prostaty. Zmniejszenie ryzyka wystąpienie nowotworów jest wprost proporcjonalne do stopnia aktywności fizycznej.

 piesek

Dawka ruchu, poza efektem wyszczuplającym, zapewnia działanie antynowotworowe. W czasie ćwiczeń fizycznych mięśnie się kurczą, aby pobudzić ciało do ruchu, a to oczywiście wymaga dostarczenia energii. Mięśnie czerpią energię do pracy ze spalania glukozy endogennej, czyli wcześniej zmagazynowanej w ciele, lub z cukru egzogennego dostarczanego wraz z pożywieniem. Szybkość spalania cukru (zużywanego w pierwszej kolejności) lub tłuszczów (reakcja znacznie wolniejsza) zależy od intensywności ćwiczeń, stanu odżywienia i kondycji fizycznej. Aktywność fizyczna jest najskuteczniejszym sposobem wyrugowania odkładającego się w organizmie nadmiaru cukru i tłuszczów, od których pęcznieją komórki tłuszczowe – adipocyty. Jeśli ciało zużywa rezerwy energetyczne, to spala nagromadzony tłuszcz i w związku z tym nie ma on szansy wywrzeć negatywnego wpływu sprzyjającego rozwojowi nowotworu.Nadwaga sprzyja wystąpieniu raka ponieważ modyfikuje w organizmie wiele parametrów biochemicznych bezpośrednio wpływających na metabolizm komórek nowotworowych. Otyłość – zwłaszcza brzuszna – powoduje odbiegające od normalnych wartości stężenie hormonów i czynników wzrostu, które mogą sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. Otyłość charakteryzuje się często przewlekłym procesem zapalnym niskiego stopnia. Przewlekły stan zapalny może doprowadzić do uszkodzenia DNA, a przez to stworzyć warunki do powstawania raka. Nadmiar kilogramów i otyłość wykazują związek z rozwojem raka w wielu narządach: pęcherzu moczowym, trzustce, piersi, jelicie grubym, endometrium, nerkach i przełyku. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i przeciwdziałanie powstawaniu nowotworów został udowodniony w wielu badaniach. Dzięki wynikom testów przeprowadzonych na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych i opublikowanych w piśmieCancer okazało się, że kobiety, które ćwiczyły rzadziej, częściej zapadały na raka piersi, zwłaszcza hormonozależnego. Regularna aktywność fizyczna skutecznie wpływa na zdrowie poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, która odpowiedzialna jest w organizmie za zwiększanie poziomu estrogenów (zwłaszcza po menopauzie), co sprzyja rozwojowi nowotworu. Wnioski te potwierdzili naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu na podstawie swoich badań nad związkiem między aktywnością fizyczną a ryzykiem zachorowania na raka piersi przed menopauzą:u kobiet utrzymujących umiarkowaną aktywność fizyczną stwierdzono mniejsze ryzyko wystąpienia raka piersi niż u kobiet mniej aktywnych fizycznie.”

piesek_spacer

Zgodnie z zaleceniami Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF) dotyczącymi sposobów zapobiegania zachorowaniu na raka:aktywność fizyczna powinna być częścią codziennego życia”. Ruchu należy zażywać regularnie, co oznacza, że ważniejsza od intensywności ćwiczeń jest ich regularność. Raport zaleca umiarkowaną aktywność fizyczną, przynajmniej przez 30 minut dziennie. W celu poprawienia wydolności i sprawności należy dążyć do 60 minut umiarkowanej lub 30 minut intensywnej aktywności fizycznej dziennie. Jednocześnie należy dążyć do zmniejszania ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej, na przykład przed telewizorem. Dzięki uprawianiu ruchu oczyszcza się umysł i dusza. Tego rodzaju związki bada psychoneuroimmunologia – nauka o interakcjach pomiędzy psychiką a układami nerwowym i odpornościowym. Każdy biegacz zna uczucie przyjemnego odprężenia, które przynosi zrealizowany trening, nawet po całym dniu pracy. Wysiłek sprawia, że umysł i dusza szybciej dochodzą do równowagi. Zewsząd słychać namowy: „Ruszajcie się, to dobre dla zdrowia”. Ale jak wybrać odpowiednią dyscyplinę dla siebie? Z oceanu możliwości trzeba wyłowić coś odpowiedniego dla własnej osobowości. Jak wskazują doświadczenia, źle dobrane zajęcia sportowe potrafią szybko i skutecznie zniechęcić. Wasz sport powinien być „skrojony na miarę” upodobań, ilości wolnego czasu, aspiracji, temperamentu, sposobu radzenia sobie ze stresem i umiejętności koncentracji.Idealna forma aktywności powinna być jednym z rodzajów Waszej ekspresji. Spacer to jedna z tych propozycji, którą warto wypróbować w pierwszej kolejności bo jest dostępna praktycznie każdemu. A jeśli ktoś ma w domu tak jak ja czworonożnego przyjaciela to jest wręcz na uprzywilejowanej pozycji – nie szukaj wymówek i dla swojego własnego zdrowia z radością wyjdź z nim na przynajmniej półgodzinny, w tempie dość szybkiego marszu, wiosenny spacer!

thumbźródło: http://www.zwrotnikraka.pl

10 myśli nt. „Wiosna! Wyjdź na spacer…

 1. Dziś znalazłam Twój blog a właściwie on znalazł mnie;):)Ujęłaś mnie szczerościa i odwagą…Usmiechem pięknym. Czasami tak cięzkie są chwile w życiu ale zawsze trzeba mieć wiarę, że to tylko chwile. Życzę Ci aby te niefajne chwile minęły Ci, Wam jak najszybciej:):
  Sciskam:)

  • Bardzo się cieszę Patjola że dobre Anioły przyprowadziły Cię na moje strony…Masz rację – zawsze trzeba mieć wiarę…nawet w najcięższych chwilach nie można tracić nadziei…

   Nie daj odpłynąć…

   Złowiłeś mnie
   oplątałeś siecią tęsknoty
   za Miłością
   już żyć jak dawniej
   nie potrafię nie chcę
   karmię duszę Twoim Słowem
   jak chlebem
   popijam Nadziei bezcenną kroplą
   marząc o niebie…
   Niełatwy los co wątłe ramiona
   przygniata krzyżem
   na swoje barki biorę z uśmiechem
   wiedząc że w drodze mi towarzyszą
   Twoja Miłość i dobre dłonie
   gwoździem przebite…
   Nie jestem sama
   choć w samotności czasem
   ludzkie me serce tonie
   gdy ufność słabnie
   i pada na nie cień śmierci…
   Ty wtedy Panie zaciśnij mocniej
   miłosne swe sieci
   oplącz łaski wiary mocną liną
   nie daj odpłynąć
   zwątpieniem…

   /Bogumiła Dmochowska/

 2. Mam książkę i kasetę (czyta autor) dr Davida SERVAN-SCHREIBER w angielskim wydaniu.

  Piękny post.

  • Dr Servan-Schreiber, podobnie jak dr Coy i wielu innych podkreśla znaczenie aktywności fizycznej, ruchu w aspekcie zdrowia. Słuszność tych argumentów odczułam niedawno będąc z powodu grypy”uwięziona” w łóżku przez dłuższy czas. Zauważyłam że łóżko jakby wyciągało ze mnie siły witalne…że po takim długim leżeniu ciężko było się zmobilizować do wstania i wysiłku. Ale gdy już się zdecydowałam to świeże powietrze i regularne dawki ruchu szybko przywracały mi kondycję poprawiając humor i samopoczucie 🙂

 3. Prześliczna Pani z cudownym pieskiem,
  o uroczym, czarującym, ciepłym uśmiechu,
  mądrych, anielskich oczach….
  piękna Bogusiu,
  aż się chce poetycko pisac, chociaz się nie jest poetką.

  Dla Ciebie Bogusiu zegar włączył wsteczny bieg….. młodsza i piękniejsza z każdym dniem.

  • Dziękuję Krysiu❤ …to wiosna…ta w sercu, i ta za oknem tak działa 😉
   Dotleniona spacerami z Toffi mam w sobie uśmiech 🙂 a z uśmiechem każdy wygląda ładniej i młodziej 🙂
   Ściskam serdecznie i pozdrawiam ❤

  • Dziękuję Mario. Co robię? Spaceruję kilka razy dziennie z moim pudelkiem Toffi, cieszę się każdą chwilą, uśmiecham jak najczęściej, staram zdrowo odżywiać…po prostu kocham życie!

Możliwość komentowania jest wyłączona.