Ave Maria,gratia plena….

różańcowej-na-Filipinach zwycięstwo modlitwy

Moja  choroba sprawiła, że częściej kieruję się swoją myślą i sercem ku Bogu, częściej po prostu się modlę. Zauważyłam  że  bardzo mi to pomaga,zwłaszcza lubię odmawiać różaniec.Zawsze przynosi mi wewnętrzny spokój i siłę. W najtrudniejszych momentach chemioterapii fizycznie nie byłam w stanie wypowiedzieć nawet tej krótkiej modlitwy.Wówczas modliłam się tylko dwoma słowami : Jezus – przy wdechu, Maryja – wydech. Gdy całe ciało ogarniał ból,czaszka wydawało się że eksploduje,a żołądkiem targały nudności, te dwa słowa pomagały mi przetrwać kolejny dzień….

różaniec

Doktor Lucjano Bernardi z Uniwersytetu Pavia we Włoszech od wielu lat interesuje się autonomicznymi rytmami ciała,stanowiącymi podstawę funkcjonowania organizmu : wachaniami rytmu bicia serca,ciśnienia krwi,oddechu ,przepływu krwi do mózgu etc. Badał sposób w jaki owe rytmy zmieniają się z minuty na minutę i o różnych porach dnia. Prześledził warunki prowadzące do chwilowego zaburzenia tych rytmów i zbadał, jak ciało wraca po nich do równowagi. By to uczynić kazał badanym robić obliczenia i czytać na głos. Ustalił że nawet najmniej stresujące ćwiczenie umysłowe wywiera wpływ na owe rytmy. W celu zmierzenia zmian fizjologicznych spowodowanych przez ćwiczenia umysłowe należy je porównać ze stanem neutralnym,w którym badani mówią na głos bez wysiłku,bez stresu. Aby osiągnąć ten stan doktor kazał uczestnikom eksperymentu odmawiać różaniec.Gdy badani wypowiadali po łacinie  :

 Ave Maria,gratia plena,Dominus tecum.Benedicta tu en mulieribus,et benedictus fructus ventris tui, Jesus

 Santa Maria,Mater Dei,ora pro nobis peccatoribus,nunc et in hora mortis nostrae. Amen

urządzenia pomiarowe w laboratorium zanotowały niespodziewane zjawisko.Wszystkie rytmy biologiczne zaczęły rezonować.Uruchamiały się jeden po drugim,nawzajem się wzmacniając i tworząć płynny harmonijny wykres. Cud? Niekoniecznie. Doktor odkrył,że każda fraza wypowiadana jest na jednym wydechu. Badani czyniąc to, mechanicznie i podświadomie przystosowali się do częstotliwości sześciu oddechów na minutę, który jest naturalnym rytmem wachań funkcji biologicznych mierzonych przez doktora. Z doświadczeń wysnuto wniosek że: różaniec jest praktyką harmonizującą rytmy biologiczne, a przez to pozwalającą ludziom czuć się lepiej i zdrowiej. Podobne działanie ma wypowiadanie mantr , np najbardziej znanej mantry buddyzmu : Om-Mani-Padme- Hum.

rozaniec2_34

Naukowcy z Uniwesytetu Ohio i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Julian Thayer i Esther Sternberg w 2006 roku opublikowali w piśmie”Annals of The New York Academy of Sciences” przegląd wyników związanych z amplitudą i zmianami rytmów biologicznych. Wyciągneli z nich wniosek,że wszystko co wzmacnia zróżnicowanie- np stany rezonansu lub koherencji opisane przez doktora Bernardiego – korzystnie działa na zdrowie . Dotyczy to zwłaszcza:

– lepszego funkcjonowania układu immunologicznego

– łagodzenia stanów zapalnych

poprawienia regulacji poziomu cukrów we krwi

Są to trzy najważniejsze czynniki przeciwdziałajace rozwojowi nowotworów. Podobnie jak uczestnicy eksperymentów doktora Bernardiego , każdy z nas może nauczyć się oddziaływać na równowagę autonomicznych rytmów ciała,które są podstawą zdrowia. Niektórzy będą w tym celu recytować mantry , niektórzy odmawiać modlitwy np różaniec. Większość ludzi osiągnie ją kierująć po prostu uwagę na swoje wnętrze.

Zatem Kochani zachęcam do zwolnienia ,zatrzymania się na chwilę, wzięcia do ręki tego “Sznura Nadzieji”, do wyciszenia…. Zdrowaś  Mario …..

różaniec4

Informacje o badaniach doktora Bernardiego zaczerpnięte z książki ANTYRAK nowy styl życia dr Davida Servan-Schreiber

Jedna myśl nt. „Ave Maria,gratia plena….

  1. … dzięki Bogusiu za ten artykuł 😀 Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze…wszyscy potrzebujemy modlitwy i wyciszenia…nie każdy ma ODWAGĘ mówić o tym otwarcie jak Ty…. pozdrawiam i zdrowia życzę 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.