DIETA,dzień 7

roślinny-wektor-rysunek-sałatka_34-47064

Na dzień dobry wypijamy szklankę wody z łyżeczką miodu przygotowaną poprzedniego wieczoru,do której dodajemy rano sok z 1/2 cytryny i przygotowujemy codzienną porcję PASTY (przepis patrz DZIEŃ1)

Śniadanie:

60g Parówki

50g Chleb mieszany pszenno-żytni

50g Papryka

PASTA

II ŚNIADANIE:

Sałatka z brokułem:

100g Brokuły

100g Pomidor

70g Ser Feta – Mlekowita żółty

50g Mięso z piersi kurczaka bez skóry

50g Groszek zielony

PASTA

100g Banan

Pomidor oparzyć,obrać i pokroić .Mięso,brokuły,groszek ugotować i ostudzić,pokroić.Wymieszać wszystkie składniki i doprawić PASTĄ

Obiad:

Gulasz z indyka:

100g mięso z podudzia indyka bez skórki

100g Papryka

50g Cebula

10g olej rzepakowy lub oliwa

40g Kasza jęczmienna (sucha)

Mięso,cebule,paprykę pokroić w kostkę i podsmażyć.Dodać wody i dusić do miękkości.Doprawić.Podawać z ugotowaną kaszą.                                              🙂

Podwieczorek:

2 Wafle ryżowe

PASTA

30gŚliwki suszone

30g Dynia,pestki

Kolacja:

Koktail:3 łyżki siemienia lnianego zmielić,dodać 200g maślanki
100g lekko rozmrożonych truskawek (w sezonie oczywiście świeżych),2 łyżki oleju lnianego-zmiksować.(Taki napój należy wypić do 15 minut od przygotowania gdyż po tym czasie mielone siemie traci właściwości lecznicze)

truskawki

Siemię lniane

W grudniu 2000 roku, dr Paul Goss z Princess Margaret Hospital w Kanadzie przedstawił wyniki badań przeprowadzonych na grupie 32 kobiet po menopauzie, ze zdiagnozowanymi guzami nowotworowymi. Przez 30 dni podawano im babeczki zawierające mielone siemię lniane (25g). Część kobiet otrzymywała placebo. Po 30 dniach guzy wycięto i poddano badaniom.

Badania wykazały, że u kobiet spożywających siemię lniane nastąpiły bardzo znaczące zmiany w następujących wskaźnikach rozwoju nowotworów: wskaźnika przyrostu komórek nowotworowych – ekspresji antygenu Ki-67, onkoproteiny C-ERB B2, oraz apoptozy.

Wskaźnik wzrostu nowotworów Ki-67 zmalał o 34,2 %

Wskaźnik C-ERB B2 zmalał o 71%

Natomiast apoptoza wzrosła o 30.7%.

U kobiet przyjmujących placebo takiego efektu nie zaobserwowano.

Wyniki badania wskazują, iż spożycie siemienia lnianego spowalnia rozwój nowotworów piersi, a także stanowi ważne działanie profilaktyczne.

Badacze uznali, że czynnikiem, który zadziałał antyrakowo jest związek fenolowy: pre-lignan znany jako dwuglukozyd sekoizolariciresolu (SDG) – ang. secoisolariciresinol diglucoside. Zawarte w siemieniu kwasy omega-3, ze względu na obróbkę termiczną ciastek, najprawdopodobniej uległy utlenieniu, dlatego nie przypuszczamy, aby miały one swój udział w osiągnięciu cytowanych wyników.

Działanie SDG dotyczy gospodarki estrogenowej. Po spożyciu związek ten ulega rozkładowi przez florę bakteryjną, w wyniku czego tworzy fitoestrogeny: enterolakton i enterodiol. O antyestrogenowym działaniu SDG świadczy m.in zauważone przez naukowców ustąpienie u badanych kobiet bóli piersi, związanych z cyklem menstruacyjnym (mastalgia cykliczna).

Aby zmaksymalizować antynowotworowe działanie siemienia lnianego polecamy jednak przyjmowanie go w postaci surowej, najlepiej wg przepisu dr Budwig:

Muesli wg dr Budwig:
Do miseczki-salaterki wsypać 3 łyżki stołowe zmielonego na świeżo, w młynku do kawy, siemienia lnianego. Na siemię nałożyć drobno pokrojonego w plasterki banana lub utarte na tarce jabłko. Na filiżankę jogurtu łyżeczkę miodu. Zjeść natychmiast po przygotowaniu. Jogurt można zastąpić pastą z diety dr Budwig.

 

Poniżej przedstawiamy oryginalny przepis na ciastka z siemienia lnianego zastosowane w badaniach w Princess Margaret Hospital:

ciasteczka61

Ciastka z siemienia lnianego:
Wymieszać:
5/8 filiżanki mąki
3/4 filiżanki zmielonego siemienia
3/8 filiżanki brązowego cukru
1/2 łyżki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki cynamonu
1 1/2 filiżanki chudego mleka

Posiekane orzechy wg uznania (włoskie lub laskowe)

Uformować ciasteczka. Piec 30 minut w temperaturze 175°C.

owsiane

W/w treści mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako forma konsultacji lekarskiej.
Zamieszczenie powyższych informacji ma na celu możliwie jak najpełniejsze wykorzystanie tego wyjątkowego produktu, jakim jest olej lniany.
Ani osoba publikująca niniejsze treści, ani jej autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy oraz jakiekolwiek skutki wykorzystania tychże informacji.